• android telefon kullanan komünist

  15.
  rejoice şampuan kullanır. nerde o eski komünistler.
  1 -2 ... anambunelan
 • echelon

  14.
  abd'nin türkiye'ye bıraktığı sistem. bu sistem neler yapabilir maddeler halinde özetleyelim:

  1. ev telefonunuzu ve cep telefonunuzu çaldırmadan, siz açmadan dinleyebilirler
  2. cep telefonunuz kapalı olsa bile, sinyal gönderip açabilirler, bu esnada telefon kapalı görünür, bulunduğunuz ortamı dinleyebilir, kamerasını kullanabilir, yerinizi sokak veya nokta temelinde tespit edebilirler (avukat arkadaşımın bu konuda bir davası vardı hatta)
  3. kgs, ogs gişelerinden, mobese kameralarından araçların plakalarının görüntülerini otomatik olarak tarayıp, kim olduğunuzu ve nerede olduğunuzu bulabilirler.
  4. ev telefonunuzu, cep telefonunuzu veya isminizi bilgisayara yazıp, o an nerede olduğunuzu, ne konuşmakta olduğunuzu, kameradan etrafınızın nasıl bir yer olduğunu, internette ne yaptığınızı, ne yazdığınızı canlı olarak görebilirler
  5. her vatandaşın her yaptığını belirli bir süre zarfı için, ileride lazım olma ihtimaline karşı kaydederler. bu sürenin 5 yıl olduğu söyleniyor. son 5 yılda ne yaptığınız kaydediliyor.
  6. kredi kartı harcamalarınızı, yerlerini, para aktarımını, atm'den yaptığınız işlemleri, kartı kullananın siz olup olmadığınızı görürler
  7. belli bir kelimeyi söylerseniz veya yazarsanız, bilgisayar sizi otomatik olarak işaretler ve takip altına alır. örneğin pkk. lehçe farketmez.
  8. konuşmalarınız yazıya dökülür, istenen kelimeleri söyleyip söylemediğiniz bir saniye içinde bulunur.
  9. her türlü güvenlik kamerasındaki yüzleri tarayıp, arananlarla eşleştirebilirler
  10. yukarıdaki istihbaratın tümünü adınıza açılmış bir dosyada depolarlar
  11. bu bilgilere sağlık, adli siciliniz de dahildir
  12. otobüs, gemi dahil seyahat bilgilerinizi görebilirler. bunu denemek için dünyanın herhangi bir yerinden uçak bileti alın, rezervasyon numarasını checkmytrip.com adresine girin ve çıkan bilgilere bakın.
  13. tüm bunları uydular aracılığıyla yapabilirler. uydudan sizi canlı olarak izleyebilirler, kol saatinizi görebilirler.
  14. bilgisayarınıza girebilirler

  gelecekte fiziksel para kullanımının kalkması, tüm bilgilerin nüfus cüzdanı veya bir çipe kaydedilmesi ve bu çipin de vücuda aşılanmasıyla kontrol mekanizması daha sıkı ve kolay hale gelecek.
  1 ... anambunelan
 • tartışma

  10.
  sözlük içinde olanları yanlış anlaşılan eylem. örneğin bir konuda 200 tane giri olsun diyelim. başladılar yazmaya 1. giri, 2. giri, 3. giri diye gidiyor. insanlar bunları okurken, sanki iki kişi tartışıyormuş gibi algılıyor. tez-anti tez yüzünden. birisi daha ilk sayfalarda noktayı koyacak bilgiler yazıyor ve tartışmayı noktalıyor. sonradan gelenler buna cevap vermeyi, bunun yanlışlığını izah etmeyi düşünmeden kendi kafalarına göre fikir yazmayı sürdürüyor. bunu okuyan insan, her sonradan yazılanı doğru zannediyor veya onu yanlışlayanı haklı sanıyor. aslında bu insanın böyle zannetmesinin nedeni, konu hakkında bir bilgisi olmaması ve tartışmayı takip ederek fikir ve bilgi sahibi olmaya çalışması. genelde taraflar da doğru olanı bulmaya değil, kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. veya kimin doğru, kimin yanlış olduğu belli olmuyor. her sözlükte böyle bu durum. benim gözlemlerim bu şekilde. aslında televizyonlardaki tartışma programlarının sözlüğe, gerçek dünyanın sanal aleme yansıması bir nevi. partizanlık ve duygusallık, doğruyu, mantığı ve gerçeği öldürüyor. insan önce hangisinde olduğunu belirlemeli. yanlış mıyım?
  ... anambunelan
 • sözlükçülerin kullandığı antivirüs programları

  31.
  - şimdiye kadar bir çok anti virüs kullandım. gözlemlerime ve kullanma gerekçelerime bakarsak;

  (kasmak= bilgisayarın zorlanması, yavaşlaması)

  1. nod32. bilgisayarı kastırmıyor diye tercih etmiştim. sonra bilgisayarımın başını belaya sokan bir takım virüsleri bulamamıştı (6 sene önceydi tabi) ve önceliğimin güvenlik olması gerektiğine karar verdim. en güvenli antivirüsü aramaya koyuldum
  2. sonra trend micro'nun ününü duyup ona geçtim. onu neden bıraktım hatırlamıyorum ama bilgisayarı kastırıyordu. buldum, kaspersky'ın virüsler konusunda daha iyi olduğunu duydum. arkadaşım kaspersky'ın bilgisayarı yavaşlatmadığını söylemişti
  3. yalan söylemiş. kaspersky'da da kasıyordu. ayrıca ben değil bir arkadaş güncel key bulmakta zorlanıyordu.
  4. sonra gözüme ücretsiz sürümüyle microsoft security essentials çarptı. hem ücretsiz dedim, hem de windows'u yapan adam, antivirüsünü de ona göre yapmıştır, iyidir, hızlıdır dedim.
  5. bu program da kastırıyordu. kaspersky kadar yavaşlatmıyordu ama, taraması çok yavaştı. üstelik bilgisayar açılırken sayesinde geç açılıyordu. (bunu soluto adlı yazılımla ölçtüm)
  6. sonra google'a hafif ve ücretsiz antivirüs yazdım ve karşıma panda cloud security çıktı
  7. panda hafifti ama geç yanıt veriyordu. önceliğim güvenlikten hızlılığa geçmişti. hayat da böyle değil midir zaten? kararlarınız durumlara göre değişir. sonra komşumun bilgisayarına ücretsiz avg kurmuştum. avg'nin iyi olduğundan bahsetti. internette bazıları da avg öneriyordu.
  8. şimdi avg'deyim. bakalım avg, yolculuğumun rotasını değiştirecek mi? avg panda'dan daha gelişmiş bir yazılım. sanırım hafif. ama nod32 kadar hafif mi şimdilik yorum yapabilecek bir duruma erişmedim. fakat kaspersky ve trend micro kadar güçlü mü değil mi onun hakkında da bilgim yok. internette bunların bir istatistiği yapılmıyor mu?
  ... anambunelan
 • savaşta 27 kişi ölürken 2 sine ağlayan ırkçılar

  14.
  neoliberal olmayan kişilerdir.
  -1 ... anambunelan
 • 12 eylül 1980

  340.
  devleti yıkmaya kalkışanların yıkıldığı gün, tarih. ardından sovyetler yıkıldı.
  3 -3 ... anambunelan
 • itü sözlük

  1605.
  dhkp c'yi eleştiren bir giri girip, 14 artı, 26 eksi aldığım sözlük. oysa eleştirim doğruydu, en azından bir mesaj atarsın şöyle yanlış böyle yanlış diye. hep derim orası anarşist mekanı. uludağ sözlük'e de faşist demişler, kendileri komünistmiş. faşist'in anlamını da bilseler keşke. klasik terörist lafları...
  3 -4 ... anambunelan
 • the venus project

  21.
  zeitgeist'ta bahsedilen ve jacque fresco'nun ortaya attığı proje ve yönetim biçimi. bu projeye göre paraya ve çalışmaya gerek yoktur. herkes doğadan ve teknolojiden, makina gücünden yararlanarak yaşar. yani komünizmin daha gelişmişi. aynı şekilde tek dünya devleti'ne hizmet ediyor. bu projenin kitaplarının ve seminerlerinin ford ve rockefeller vakfı tarafından desteklenmesi işin içinde bir bit yeniği olduğunu gösteriyor. ileride kapitalizme karşı yeni bir düşman olarak ortaya çıkarıp yeni bir oyun sahneleyebilirler. tabi önce, nemalandıkları küresel terör'ün miadının dolması lazım. ileride popüler olmaya başlarsa şaşırmayın. şu anda zeitgeist adlı bilinçli ifşa belgeseli ile internet üzerinden yayılıyor zaten. yeni komünizm akımı olabilir. komünizmde olanlar venüs projesinde olabilir. köktenci (fundamentalist) değil, dikkatli ve ılımlı olun derim. her şey olabilir.
  ... anambunelan
 • anambunelan

  3.
  itüsözlük'ten transfer olan yazar. herkese selamlar, başarılar, iyi giriler diler... uludağ ve itüsözlük arasındaki farkları merak etmiyor da değil hani...
  3 -3 ... anambunelan
 • ezanın okunmasına kaç dk kaldı diyen telefon

  1.
  Bende var müthiş bir uygulama. Telefonunuzun android olması lazım ilk önce. Ardından wifi den "android market" veya "google play store" den giriş yapıp "ezan vakti" uygulamasını indirin. Ardından kaç dk önce hatırlatma yapacağını seçin. işte bu kadar.
  1 -2 ... anambunelan
 • üst kattaki komşu

  1.
  bi gün geberticem şu çocuğu ya, habire müzik çalıyo. ondan şikayet etmeken bile sıkıldım. arıcam polisi, gelsin evinden alsın salağı. çok sıkıldım ama harbiden sinirden ağlıcam bigün. ne biçim bi komşudur lan bu. tam cehennemlik. allah kimsenin başına vermesin. kimseyi bu itle imtihan etmesin. çok zor arkadaş. taşıncam bigün evden müstakil ev alcam kurtulcam. zaten apartmandaki komşuları da sevmem. hiç güzel değiller. adama selamun aleyküm diyom adam bana saf saf bakıyo birşey bile demiyo
  3 -2 ... anambunelan
 • grand theft auto san andreas

  131.
  çocukluğumun oyunudur. 20 li yaşlarında bile vazgeçmem dediğimde. vazgeçmişimdir. ama bir süre sonra tekrar yükleyip tekrar oynarım
  4 -1 ... anambunelan
 • sözlükte sapıklık yapmak

  1.
  hoş birşey değil. sapıklık olan sözlüğe ve küfür olan sözlüğe girmem ben.
  1 -5 ... anambunelan
 • duyulduğunda küfür ettiren reklam replikleri

  482.
  tam yaz kafasında, paso avantaj kafası. (gençturkcell reklamı)
  -1 ... anambunelan
 • gına getiren tv reklamları

  20.
  gençturkcell reklamı. çok yapmacık. ben de gencim ama o hayatım o kadar neşeli değil lan.
  ... anambunelan
 • şemdinli

  18.
  çapulcu internet devrimcilerinin tt'si olmuş twitter fenomeni. hava şartlarının böylesine elverişli olduğu bir sezonda, suriye'den ötürü teyakkuzda olan bir ordunun bölgeye kara harekatı yapamadığının söylenmesi ilginç.
  muhtemelen, gündemde suriye kürtlerinin olduğu bir dönemde, türkiye'ye gözdağı verilmek isteniyor.
  ama terör konusunda biraz bilgi sahibi olanlar, bu haberlerin palavra olduğunu anlar. zira; 90'larda cephe savaşına kalkışan pkk, tarihinin en ağır toplu kayıplarını yaşadığı için, hattı müdafaa düsturuna sarılmaz. sözlükte ki askeri strateji dehalarının aksine, hafif silahlı birliklerin sadece vur-kaç stratejisine uygun olduğunu bilirler. pkk genellikle, propaganda amaçlı kimlik sorma eylemi yapar. bölgede ki gözcüler vasıtasıyla asker gelmeden de kaçar. muhtemelen, az sayıda teröristten oluşan, çok sayıda milis kuvvetle şemdinli' de saldırıya geçen pkk'lılar, kırsalda sıkışan kalabalık bir grubu kurtarmak, askerin gücünü bölmek ve psikolojik üstünlük peşindeler.
  ülkeyi sevmeyebilirsiniz, pkk'lıda olabilirsiniz. ama mantıklı düşünün. bu ortadoğu konjonktüründe, şemdinli'de olası bir kalkışmaya göz yumulur mu?
  1 -1 ... anambunelan
 • faşist

  241.
  karınıza, kızınıza, bacınıza sarkan, taciz eden, uyardığınızda sizi tehdit eden, "pkkliyik biz!" diye meydan okuyan orospu çocuklarını dövmeye faşizm denir. itüsözlük'ten geliyorum durum böyle.
  5 -3 ... anambunelan
 • box com

  1.
  dropbox türü bir kişisel çevrimiçi depolama alanı.
  ... anambunelan
 • nsa

  18.
  cia ve fbi' dan daha üst bir yapılanma. bir çok filmde işlenir.
  -1 ... anambunelan
 • yeni şeyler getiriyorum